Gün gün Hopa olaylarının seyri Reviewed by mustafa on . 31 Mayıs'tan beri çatışmalar, operasyonlar ve davalar ile gündemden düşmeyen Hopa olaylarında neler yaşanmıştı? İlk bir haftada yaşananları bir kez daha hatırla 31 Mayıs'tan beri çatışmalar, operasyonlar ve davalar ile gündemden düşmeyen Hopa olaylarında neler yaşanmıştı? İlk bir haftada yaşananları bir kez daha hatırla Rating:

Gün gün Hopa olaylarının seyri

31 Mayıs’tan beri çatışmalar, operasyonlar ve davalar ile gündemden düşmeyen Hopa olaylarında neler yaşanmıştı? İlk bir haftada yaşananları bir kez daha hatırlamakta fayda var

31 Mayıs

Başbakan Erdoğan’ın miting için geldiği Hopa’da halk Erdoğan’ı protesto ettti. Yüzlerce kişi miting meydanına girdi. Çıkan olaylarda kalp krizi geçiren emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybetti. Kesin ölüm nedeni otopsiden sonra belli olacak olan Lokumcu’nun ön otopsi raporuna göre heyecan ve gaz nedeniyle kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği açıklandı

Başbakan Erdoğan’ın miting yapacağı Hopa Meydanı’nda AKP Hükümeti’nin politikalarını protesto etmek üzere Halkevleri, ÖDP ve ESP’nin çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi ile polis arasında çatışma çıktı. AKP’lileri ilçelerinde istemeyen Hopalılar’ın mitingin yapılacağı meydana düzenlediği yürüyüşe polis gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırıya rağmen yaklaşık 1.5 saat süren bir çatışmanın ardından mitingi protesto eden Hopalılar, miting meydanına girdi.


Polis boş yollara bile biber gazı attı

Çıkan olaylarda sıkılan yoğun gazdan etkilenen emekli öğretmen Metin Lokumcu kalp krizi geçirdi. Lokumcu kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Lokumcu’nun hayatını kaybetmesi üzerine ilçede gerilim yeniden tırmandı.

Erdoğan 11.00’de başlaması gereken miting programı protestolar nedeniyle saat 14.00’te başladı. Miting sürerken ara sokaklarda çatışmalar yaşandı.

Erdoğan mitingin ardından ilçeden ayrıldı. Lokumcu’nun vefat haberini alan Hopalılar ilçe merkezine akın etti. Eylem Lokumcu’nun cenazesinin bulunduğu ilçe hastanesine doğru kitlesel bir yürüyüşle sürdü. Lokumcu’nun eski bir Eğitim Sen üyesi ve Kemalpaşa Halkevi üyesi olduğu belirtiliyor.

Dört bir yanda protestolar
Hopa’da yaşanan olaylar üzerine kitle örgütleri ve siyasi partilerin çağrısıyla ülkenin dört bir yanında protesto gösterileri düzenlendi.

Lokumcu’nun hastaneye kaldırılan naaşı otopsi için Trabzon’a götürülürken, cenaze törenine ilişkin ayrıntıların otopsinin sonuçlanmasının ardından netleşeceği açıklandı.

Geceyarısı nokta operasyonu
Gece saatlerinde gelen haberlere göre polis gözaltı için evlere ve cafe’lere baskınlar düzenlemeye başladı. İlçede telefon hatları kesilirken, Lokumcu’nun yakınları dahil çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Video için tıklayın

ANKARA EYLEMİ

Hopa’da Tayyip Erdoğan’ın gelişini protesto eden emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun öldürülmesine tepki gösteren Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri’ne polis saldırdı. Kızılay’ın dört bir yanında süren çatışmalar sonucunda 52 kişi gözaltına alındı, onlarca kişi yaralandı


insan08

Tayyip Erdoğan’ın seçim mitingi için gittiği Hopa’da protesto edilmesi üzerine çıkan çatışmada emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun yoğun gaz sıkılması sonucu öldürülmesi Ankara’da protesto edildi. Saat 18.00’da Sakarya Meydanı’nda bir araya gelen KESK, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti, ÖDP, TKP, SDP ve TÖP üeleri buradan AKP İl Binası’na yürüdü.

“Metin’in katili AKP’nin polisi”, “Lokumcu’nun katili faşist AKP”, “AKP öldürür, ocaklar söndürür”, “Gerici, faşist, halk düşmanı AKP” sloganlarıyla AKP’ye yürüyen yaklaşık bin kişi, il binasının önüne gelmeden polis tarafından durduruldu. “İşte burası katil yuvası” sloganıyla binaya yürümekte direten kitleye polis saldırdı. Polisin gaz bombalarıyla saldırması üzerine çatışmalar Kızılay’ın dört bir yanına yayıldı.

Yüzlerce kişi Kızılay Meydanı’na girdi
Meşrutiyet, Mithatpaşa ve Ziya Gökalp caddelerinde süren çatışmalar, bir süre sonra yüzlerce kişinin Kızılay Meydanı’na girmesiyle devam etti. Bir süre Kızılay Meydanı’nı trafiğe kapatan yüzlerce kişi, binden fazla çevik kuvvetin ve çevik kuvvet otobüslerinin arkasında saklanan eli sopalı yaklaşık 80 kişinin saldırısına uğradı.

Gözaltılara meydanda alenen işkence
Maltepe yönüne doğru devam eden çatışmalar yaklaşık bir saat sürdü. Maltepe yönünde gözaltına alınanlar Kızılay’a getirilene kadar çevik kuvvetler ve eli sopalı sivil kişilerce defalarca dövülerek yerlerde sürüklendi. Meydanda bekleyen çevik kuvvet otobüslerinin önünde yerlere yatırılan onlarca kişi, burada da polislerce feci biçimde dövüldü.

ÖDP binasına polis saldırısı
Maltepe yönünde süren çatışmalar esnasında pek çok kişi yoğun gazdan etkilenmemek amacıyla GMK Bulvarı üzerinde bulunan ÖDP Ankara İl Binası’na girdi. Protestocuların binaya girmesi üzerine sivil giyimli yaklaşık 70 kişi ile çevik kuvvet binayı taşladı. Binada büyük hasar meydana geldi.

“Tepki gösteren şerefsizleri de alın”
Meydan ortasında atılan dayağa ve işkenceye, olayı izleyen yüzlerce kişi yuhalayarak tepki gösterdi. “Meydan ortasında işkence var” ve “Otobüsler dayaktan sallanıyor” bağrışmaları ile yükselen tepkiler üzerine bir emniyet görevlisi “Tepki gösteren, yuhalayan ne kadar şerefsiz varsa alın” talimatı verince çevik kuvvet, coplarla ve tekmelerle yüzlerce kişiye saldırdı. Bu esnada sivil giyimli bir kişinin “Herkesin gözünün önünde linç edin” demesi ve ardından gözaltına alınan insanların onlarca polis tarafından dövülmesi de dikkat çekti. Gözaltı otobüslerinin etrafını boşaltan polisler, basın emekçilerinin görüntü almasını da engellemeye çalıştı.

52 gözaltı, onlarca yaralı
Çatışmalarda 52 kişi gözaltına alındı, onlarca kişi yaralandı. Farklı hastanelere götürülen yaralılara hastanelerde gözaltı işlemi uygulanırken, yaralıların yanına giden 3 avukat da darp edilerek gözaltına alındı.

Öte yandan olayları görüntüleyen BirGün Ankara muhabiri de polisler tarafından darp edildi.

Kızılay’daki polis saldırısının görüntülerini izlemek için tıklayınız

DİLŞAT AKTAŞ’A SALDIRI

Hopa’da öldürülen Metin Lokumcu için Ankara’da düzenlenen eyleme saldıran polis, Halkevleri MYK üyesi Dilşat Aktaş’ın kalça kemiğini kırdı. Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Aktaş ameliyata alındı.

Polis müdahalesinin ardın
dan aldığı darbeyle yere düşen Aktaş bir grup çevik kuvvet polisi tarafından linç edildi. Aktaş’a polis, daha öncesinde yumruklu saldırı gerçekleştirmişti.

Doktorlarından ve ailesinden alınan bilgiye göre Aktaş, gece 02.00’da ameliyata alındı. Kalçasında tek kemiği kırılan Aktaş’ın ameliyatının başarılı geçtiği ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

GÖZALTINDA İŞKENCE

Hopa’da yaşanan olaylar ve Metin Lokumcu’nun hayatını kaybetmesi üzerine Ankara’da çıkan olaylarda 95 kişi gözaltına alındı. 3 avukatın da gözaltına alındığı olaylarda, polisin avukatlara da kelepçe taktığı, gözaltındakilere ise işkence yaptığı belirtildi

Hopa’da başbakanın mitingini protesto etmek isteyenlere yönelik yaşanan polis saldırısı ve saldırı nedeniyle Metin Lokumcu’nun hayatını kaybetmesi üzerine Ankara’da eylem yapan binden fazla insana polis saldırmıştı.

Edinilen bilgilere göre saldırı sonrası 95’in üzerinde eylemci gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 3 de avukat bulunuyordu. Avukatların da gözaltına alınması üzerine yaklaşık 50 avukat, gözaltıların tutulduğu Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gitti.

Emniyette avukatlara da saldırı
Gelen bilgilere göre avukatlar gözaltındaki kişileri görmeyi talep edince Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden sorumlu Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Kenan Kabak’ın küfürlerine ve saldırılarına maruz kaldılar. Kabak’ın talimatı sonrası Emniyet’in girişine barikat kuran çevik kuvvet de avukatlara saldırdı ve kısa süreli bir arbede yaşandı.

Saatlerce işkence yapıldı
Saldırının üzerine Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu da emniyete gelerek Emniyet Genel Müdürü ile görüşmeye girdi. Kendisine, gözaltındaki hiç kimsenin kötü muameleye maruz kalmadığı ve kimseye kelepçe takılmadığı bilgisi verilen Feyzioğlu, buna karşın gözaltındakileri görmek istedi. Ardından gözaltındakiler ile görüştürülen Feyzioğlu, gözaltındakilerin halen kelepçeli olduğunu, birçok kişinin halen yaralı durumda olduğu bilgisini verdi.

Avukatlar tarafından verilen bilgilere göre gözaltına alınanlar otobüste ve emniyette aralıksız işkenceden geçirildi. Gözaltındakilerin üst üste yığma, karanlıkta bekletme, ayakta bekletme ve kelepçe gibi işkence uygulamalarına maruz bırakıldığı bizzat Feyzioğlu tarafından tespit edildi.

Kadın çevik kuvvetlerin, kadın eylemcilere özel olarak işkence yaptığı ve kadın eylemcilerin durumlarının kötü olduğu da bildirildi.

İşkence sonrasında biri öğretmen 8 kişinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Ağır yaralılar ifadelerinin alınmasının ardından hastanelerde tedavi altına alındı.

Avukatlar müvekkilleri ile görüştürülmüyor
Feyzioğlu’nun ve pek çok avukatın emniyette bulunmasının ardından gözaltına alınan ve kelepçelenerek işkence edilen 3 avukat serbest bırakıldı. Ancak avukatların, müvekkilleri ile görüştürülmesi halen engelleniyor. Müvekkileri ile görüşmeleri engellenen avukatlar, bu durumu tutanak tutarak kayıt altına aldı.

Yaşanan olayların ardından gözaltıların takipçisi olmak üzere aralarında KESK yöneticileri ve Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol’un bulunduğu bir heyet Emniyet’e gitti ve yaşanan olaylara tepkilerini iletti.

İSTANBUL EYLEMİ

Binler Hopa’daki cinayeti protesto etmek için Taksim’e yürüdü. Taksim’de Erdoğan’ın dev posteri indirildi. Polis provokasyonu ile çıkan çatışmaya rağmen kitle dağılmadan eylemlerini sürdürdü

Hopa’da AKP mitingine yönelik protestolarda Metin Lokumcu’nun polisin saldırısı sonrası kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi üzerine binlerce kişi protesto için Taksim’e yürüdü.

Emekli öğretmen, Eğitim-Sen ve Kemalpaşa Halkevi üyesi Metin Lokumcu polisin gaz bombası, tazyikli su ve coplarla düzenlediği saldırı sonucunda kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Bunun üzerine çeşitli illerde protesto gösterileri düzenlendi. İstanbul’daki eylem için 19.00’da Galatasaray Lisesi önünde binlerce kişi toplandı.

Halkevleri, ÖDP, ESP, TKP, EMEP, EHP, Öğrenci Kolektifleri, Gençlik Muhalefeti, DHF, Devrimci Hareket, İşçi Mücadele Derneği ve CHP üyelerinden oluşan binlerce kişi Taksim’e yürüdü.

“Katil AKP hesap verecek”, “Faşizme ölüm, tek yol devrim”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İmamın ordusu öğretmenin katili”, “AKP’nin polisi, Lokumcu’nun katili”, “Metin hoca ölümsüzdür” sloganlarıyla yürüyen kitlenin Taksim’e varmasının ardından bir basın açıklaması yapıldı.

Halkevleri Genel Sekreteri Oya Ersoy basın açıklamasına devam ederken, meydana bakan çok katlı bir binanın ön cephesinde asılı duran dev Tayyip Erdoğan pankartı indirildi.

İki Halkevci pankartı indirdikleri gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındı.

Bu sırada AKP seçim irtibat bürosu önüne konuşlanan polislerin kitleyi provoke etmesiyle çatışma çıktı.

Zırhlı araçtan kitlenin üzerine su sıkılırken, eylemciler de ellerindeki su şişeleri ve sopalarla karşılık verdi.

10-15 dakika süren gerginliğin ardından kitle basın açıklamasını tamamlamak üzere sloganlarla Galatasaray’a geri döndü.

1 Haziran

TÜRKİYE ÇAPINDA EYLEMLER

Hopa’daki olaylarda polisin emekli öğretmen Metin Lokumcu’yu öldürmesi Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen eylemlerle protesto edildi

İzmir
İzmir’de Konak Eski Sümerbank önünde buluşan Halkevleri, ÖDP, ESP, KESK ve Öğrenci Kolektifleri üyeleri, AKP il binasına yürüdü. Yürüyüş boyunca “Faşizmi döktüğü kanda boğacağız”, “Hopa faşizme mezar olacak”, “AKP mezara halk iktidara” sloganı atan İzmirliler adına basın açıklamasını ÖDP il yöneticisi Yüksel Keleş okudu.

Keleş şöyle konuştu; “AKP’nin katil sürüleri arkadaşımızı katletti. Bu türden faşist baskıların karşısında duran, derelerine, emeğine, geleceğine sahip çıkanlara, imamın faşist katil sürüleri her türlü baskıyı ve zorbalığı uyguluyor. Bu uygulamaların sahibi AKP ise ileri demokrasi vaatleri ile oy istiyor. Fakat şunu bilsinler memleketi satanlara, sömürücülere ve faşistlere oy yok.”

Keleş’in konuşmasının ardından İzmir 2. bölge bağımsız milletvekili adayı Erdal Avcı ve KESK dönem sözcüsü Abdullah Aydın birer konuşma yaptı. Basın açıklaması biterken kitle içinden polislere atılan yumurta kısa süreli bir gerginliğe sebep oldu. “Lokumcu’nun hesabı sorulacak” sloganları ile eylem sona erdi.

Rize
Rize Pazar’da Halkevi önünde bir araya gelen kitle, meydana kadar yürüdü. “Katil Tayyip, katil AKP”, “Metin Lokumcu ölümsüzdür”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla yürüyen Pazarlılar, düzenledikleri basın açıklamasında “AKP’nin ileri demokrasi dediği muhalifleri katletmektir. İnsanlar en demokratik haklarını bile kullanırken imamın ordusu başbakanı korumak adına insan öldürüyor. Metin Lokumcu bir devrimcidir, AKP’nin ülkeyi satan politikalarına karşı çıktığı için öldürülmüştür” ifadelerini kullandı.

Mersin
Polisin Hopa’da Metin Lokumcu’yu öldürmesi, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından da protesto edildi. Mersin KESK binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişi Taşbina önüne yürüdü.

Taşbina önünde okunan basın açıklamasında seçimlerin yaklaşmasıyla AKP saldırılarının arttığı ifade edildi. Mersinliler, HES’lere karşı çıkan Hopa halkına yapılan s
aldırı sonucu ölen Lokumcu’ya sahip çıkacaklarını, AKP’den hesap soracaklarını belirtti.

Adana
Adana’da İnönü Parkı’nda bir araya gelen grup adına açıklamayı Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca yaptı. Karaca, AKP’nin ileri demokrasisine bir öğretmenin şehit verildiğini söylerken, başbakanın mitingi bahane ederek Hopalılara saldırdığını belirtti. Protestonun demokratik bir hak olduğunu söyleyen Karaca, kolluk kuvvetlerinin güç kullanmasını eleştirdi.

Eskişehir
Eskişehir emek ve demokrasi güçleri Hopa’da yaşananları protesto için AKP il binası önüne yürüdü. 18.00’da Adalar Migros önünde buluşan yüzlerce kişi caddeyi trafiğe kapatarak Yunus Emre Caddesi üzerindeki AKP il binası önüne geldi. AKP il binası önünde kurulan polis barikatını yumurta yağmuruna tutan Eskişehirliler bir süre oturma eylemi yaptı.

Hatay
Antakya’da da protesto eyleminin adresi AKP il binası önüydü. Yürüyüş boyunca polisle göstericilerin arasında sık sık arbede yaşanırken, AKP il binasına kırmızı boyalar atıldı.

Eğitim-Sen binası önünde başlayıp Hürriyet Caddesi boyunca süren eylemde basın açıklamasını Hatay Halkevi başkanı Eylem Mansuroğlu okudu. Mansuroğlu, AKP iktidarının tüm muhaliflerini hedef aldığını belirtirken Erdoğan’ın Hopalılara eşkıya demesi karşısında “Emeğine, ülkesine sahip çıkan insanlara eşkıya yakıştırmasını kullanmıştır. Son süreçte yaşananlar kimlerin eşkıya olduğunu zaten ortaya koymuştur. Gittiği tüm kentlerde olağan üstü hal ilan edenlere, günler öncesinden insanları gözaltına alarak en temel insan haklarını gasp edenlere sormak lazım. Eşkiyalık bu yaptıklarınız değildir de nedir” diye sordu.

Hatay’daki eylemde AKP üyeleri görüntü almaya çalışan Sendika.Org muhabirine de fiili saldırıda bulundu. Aynı AKP üyelerinin eylem sonrası evine dönmek üzere otobüs bekleyen bir Halkevi üyesine de saldırı girişiminde bulunduğu belirtiliyor.

Bursa
Bursa’da Hopa’daki saldırıları protesto eden grup AKP il binasına yumurta attı. Fomara Meydanı’nda bir araya gelen KESK, TMMOB, Halkevleri, ÖDP ve TKP üyeleri AKP Bursa İl Binası’na yürüdü. Basın açıklamasının ardından tekrar Fomara Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen Halkevciler, AKP seçim bürosunu da yumurta yağmuruna tuttu. Polisle eylemciler arasında yer yer arbede yaşandı.

Giresun
Cumhuriyet’in haberine göre Giresun’da Metin Lokumcu’nun ölümünü protesto etmek için Halkevleri, ÖDP ve DEV-LİS üyeleri bir protesto düzenledi. Gazi Caddesi ve Cemal Gürsel Caddesi boyunca Erdoğan ve AKP aleyhinde slogan atarak yürüyüş yapan kitle, polis barikatıyla durduruldu. Bunun üzerine grup, “İmamın ordusu emekçinin düşmanı”, “AKP’den hesabı gençler soracak” diye slogan attı. Bunun üzerine kısa süreli bir arbede yaşandı. Kitlenin kararlı duruşu üzerine polis çekildi ve AKP İl Başkanlığı önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Trabzon
Trabzon Merkez Postanesi önünde bir araya gelen Halkevleri, Eğitim-Sen, Öğrenci Kolektifleri ve Gençlik Muhalefeti üyeleri Lokumcu için eylem düzenledi. Basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Trabzon Şube Başkanı Muhammet İkinci, “Hayatını bu ülkenin çocuklarının eğitimine adamış eğitim emekçisini kaybettik. Dün hayatını emek, demokrasi, eşitlik, özgürlük mücadelesine vakfetmiş bir yoldaşımızı kaybettik. Dün bu ülkeye, bu ülkenin insanlarına, doğasına, deresine, suyuna âşık bir yurtseveri aramızdan kopardılar. Acımız ve kaybımız büyük.Bugün kendisini yıldızlara uğurlayacağız ve ona söz vereceğiz. Mücadelesini sonuna dek sürdüreceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından Trabzonlular cenazeye katılmak üzere Hopa’ya doğru yola çıktı.

HOPA’DA NOKTA OPERASYONU

Gece yarısı Hopa’da nokta operasyonu başlatıldı. Alınan ilk haberlere göre siyasi partiler, dernekler, sendikalar, kahvehaneler ve evler basıldı.

Gece 12.00’den itibaren bölgedeki kafe ve kahvehaneler basılarak çok sayıda isim gözaltına alınmaya başlandı.

Kaç kişinin gözaltında olduğuna ilişkin net bir bilgiye ulaşılamazken 11 ile 60 arası sayılar telafuz ediliyor.

Diğer il ve ilçelerden, hatta köylerden bile iniş çıkışlar yasaklanmış durumda. Telefon hatlarının dahi kesildiği operasyonda 58 kişilik bir liste olduğu söyleniliyor.

Hopa’nın Sundura Mahallesi’nin panzerlerle dolu olduğu öğrenilirken, kaç kişinin gözaltında olduğu hakkında bir bilgiye ulaşılamıyor.

İlk edinilen bilgilere göre; Kemalpaşa Beldesi Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Şenol Çelik de gözaltına alınanlar arasında.

Çelik, Metin Lokumcu’nun en yakın arkadaşlarından biriydi.

Lokumcu’nun yarınki cenazesinden önce, Şenol Çelik gibi mücadele arkadaşlarının gözaltına alınması, ilçedeki muhalefete gözdağı olarak değerlendiriliyor.

Hopa’da OHAL
Gece operasyonlarının ardından, ilçeye aralarında Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut’un da bulunduğu bir heyet ulaştı.

Yoğun polis ablukasında ilçeye giriş yapılırken, Hopa’nın OHAL dönemi Kürt illerini andıran bir durumda olduğu bildiriliyor.

Gece gözaltına alınanlara ilişkin sağlıklı bilgilere ulaşılamazken, kentte Vali ve Kaymakam’ın istifaya zorlandığı yönünde söylentiler var.

METİN HOCA UĞURLANDI

Metin Lokumcu’nun cenazesi Hopa-Kemalpaşa’ya geldi. Kemalpaşa Halkevi önünde toplanan binlerce kişi Metin hocayı uğurluyor

Lokumcu’nun Devrimci Yol bayrağına sarılan tabutu omuzlar üzerinde taşınarak Kemalpaşa Halkevine getirildi.

Polis, cenazeye Kemalpaşa dışından katılımı engellemeye çalışıyor. Belde girişinde polis tarafından GBT bahanesiyle girişler engelleniyor. Buna rağmen 5 bin nüfuslu beldenin halkı, cenazenin düzenlendiği Kemalpaşa Halkevine akın etti.

Halkevi önünde buluşan halk, AKP’yi lanetleyen sloganlar attı. Daha sonra Halkevi önünde cenaze töreni başladı. Metin Lokumcu’nun oğlu da burada kalabalığa seslendi. Halkevleri Doğu Karadeniz Bölge Temsilcisi Taylan Kaya, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, ESP’li Birsen Kaya ve CHP Artvin Milletvekili adayı Yüksel Çorbacıoğlu da konuşma yaptı.

Törende konuşan Eğitim-Sen temsilcisi ve Metin Lokumcu’nun akrabası Osman Lokumcu, “Metin bizim için iyi bir arkadaştı, iyi bir dost, iyi bir devrimciydi. Hepimize örnek oldu. Hepimiz ondan çok şey öğrendik. Hepimizin başısağolsun. Onun Denizlerden, Mahirlerden alarak yükselttiği mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Lokumcu’nun cenazesi Kemalpaşa Camii’ne getirildi. Cenaze namazının ardından Lokumcu’nun naaşı, Dereiçi köyüne doğru yola çıkarıldı ve köy mezarlığına defnedildi.

2 Haziran

Hopa’daki olayların ardından gözaltına alınanların büyük bir kısmı hala serbest bırakılmadı. Hopa halkı Metin Lokumcu’yu unutmuyor, gözaltındakilere sahip çıkıyor. Kentte aynı zamanda polisin sokakta tanıdığı-tanımadığı insanları hukuksuz bir biçimde ve şiddet uygulayarak gözaltına aldığı bildiriliyor

Hopa sokaklarında gezen sivil polisler terör estiriyor. Polisler, adeta “kafalarına göre” insanlara saldırıyor ve gözaltına alıyor. Ayrıca gözaltına alınan herkese gözaltı yapıldığı sırada sistematik bir biçimde fiziki ve sözlü şiddet uygulandığı ve polisin eylemcileri “Siz şimdi yandınız” gibi sözlerle tehdit ettiği öğrenildi. Gözaltındaki iki kişinin yüzünde ciddi bir darp izi
bulunduğu ve polis karakoluna acil servis görevlilerinin geldiği ifade ediliyor.

Zihinsel engelliye polis şiddeti
Zihinsel engelli E.K. Hopa’daki E. adlı bir cafe’ye düzenlenen polis baskınında gözaltına alındı. Söz konusu baskında o anda cafede bulunan cafe sahibi ile çalışanlar da darp edilerek gözlatına alındı. E.K’yi gözaltına alırken darp eden polisler, işkenceye karakolda da devam etti. E.K hakkındaki %90 engelli oranını gösteren doktor raporu, avukatlar tarafından iletilmiş olmasına rağmen ancak iki gün sonra, Perşembe akşamı savcılık tarafından serbest bırakıldı. Gözaltına alındığı sırada polislerin tehditleri ve kötü koşullar sebebiyle sağlığının bozulduğu öğrenildi. E.K’nin gözaltından çıktıktan sonra ailesine, “Beni çok kötü dövdüler, kafamı ayaklarıyla ezdiler” dediği ifade ediliyor.

Ayrıca salı günü biber gazından etkilenerek gittiği Sağlık Ocağı’nda gözaltına alınan 16 yaşındaki bir kadın da ancak dün serbest bırakıldı.

Avukatların gözaltındakilerin durumuyla ilgili tepkileri ve soruları ise polis tarafından “Dün düşüneceklerdi” benzeri ifadelerle yanıtlanıyor. Polisin tavrından esnafı, memuru ve işçisiyle Hopa halkının çoğunluğunun destek verdiği protestoların öcünü almak istediği ve Hopa halkına savaş açtığı anlaşılıyor.

Polis cambazlık peşinde
Hopa’daki terörü, Artvin Terörle Mücadele Şubesi’nin yönlendirdiği ve Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın söz konusu olaylarda parmağı olabileceği düşünülüyor. Gözaltındaki kişilere ilişkin hazırlanan ilk tutanak, “2911 sayılı kanuna muhalefet, Mala zarar verme ve Güvenlik görevlisine mukavemet” suçları doğrultusunda düzenlendi. Ancak polisin gözaltındakileri Terörle Mücadele Yasası kapsamında suçlamaya çalıştığı belirtiliyor.

Hopalılar, polisin liste iddiasının yalan olabileceğini ve halen devam eden rastgele gözaltı işlemlerinin bitmesinin ardından, bu durumun liste ile açıklanabileceğini söylüyor.

3 Haziran

18.29:Hopa’daki gözaltılara ilişkin adli süreç giderek belirginlik kazanıyor. Davaya Erzurum’dan ilçeye gelen özel yetkili savcılar bakacak. Bu da davanın “terör suçu” kapsamında görüleceği anlamına geliyor. Gözaltına alınanlar yarın sabah 10.00’da adliyeye çıkartılacak.

17.48: Hopa’da gözaltına alınan kişilerin çıkacağı mahkemeye destek bekleniyor. Yarın 10:00’da adliyenin karşısındaki Hopa Parkı’nda buluşulacak

Adliye önünde yakınlarını bekleyenlere polis saldırdı. 31 Mayıs günü çıkan olaylarda gözaltına alınanların bugün adliyeye getirilerek savcılığa çıkartılması bekleniyordu. Bu haber üzerine Hopalılar adliye karşısındaki parkta toplandı. Yakınlarının savcılığa çıkartılmasını beklerken polisin saldırısına maruz kaldı.

Hopa davası avukatları işkenceyi belgeledi Hopa’da gözaltına alınanların avukatları Hopa’da yaşanan hukuksuzluğu ve polis işkencesini yayımladıkları bir basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaştılar. Avukatların açıklamasında gözaltınadaki bir kişinin emniyette işkence gördüğünün sağlık raporuyla kanıtlandığını ortaya koyuyor.

Ankara’da Hopa’da yaşananları protesto sırasında gözaltına alınanlar adliyede
Ankara’da, 31 Mayıs’ta Hopa’da meydana gelen olayları protesto ettiği için gözaltına alınan ve 3 gün boyunca gözaltında tutulan 37 kişi, bugün ifade vermek üzere adliyeye çıkarıldı.

Bugün Hopa halkı, Hopa’nın dört bir yanına Metin Lokumcu’nun resmini asacak.

Ayrıca Hopa esnafı gezilecek ve son gelişmelerle ilgili bilgiler verilecek.

Şu anda Polis ve Jandarma karakollarında toplam 30’u aşkın kişi gözaltında. Ancak emniyet yetkilileri 80 kişilik bir listenin olduğunu söylüyor. Gözaltına alınanlar ise hala sorgulanmadı. Polisin gözaltı süresini 2 gün daha uzatacağı konuşuluyor. Çarşamba gecesi ve dün sabah, ev baskınları da gerçekleştirilerek 8 kişi daha gözaltına alındı.

4 Haziran

19.00: Hopalıların verdiği bilgiye göre ilçede matbaa ve kırtasiyelerin Metin Lokumcu’nun fotoğrafını basması veya çoğaltması yasaklandı.

16.30 Gözaltındaki 31 kişi mahkemeye çıkartıldı.

14.00: Hopa’da gözaltına alınan ve mahkemeye çıkarılmak üzere Erzurum’a götürülen 31 kişi şu anda sağlık kontolünden geçirilmek üzere adli tıpta bulunuyor.

13.07: Hopa’nın çocukları için eylem
Hopa halkı saat 16.00’da polis saldırısının yaşandığı yere yürüyerek bir basın açıklaması yaptı.İlçedeki polis terörünü kınadı. Gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

12.30: Hopa Pakı’nda toplanan ailelerin ve Hopalıların bekleyişi sürüyor. Buradaki oturma eylemi dava sonuçlanana kadar devam edecek.

Saat 11.00 sularında bir basın açıklaması yapıldı. Gözaltıların serbest bırakılması talep edildi.

Hopa’daki olaylarda gözaltına alınan 31 kişi sabaha karşı saat 5.00’te Erzurum’a götürüldü. Yargılanmak üzere Erzurum Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’ne götürülen Hopalıların avukatlarına ise bilgi verilmedi.

Müvekkillerinin adeta kaçırıldığını ifade eden avukatlar da Erzurum’a doğru yola çıktı.

Hopa halkı ise Hopa Parkı’nda başlattıkları oturma eylemini sürdürüyor.

Hopalıların verdiği bilgiye göre ev baskınları sırasında Jandarma ailelere psikolojik baskı ve işkence yapıyor. Ev aramalarına gelen jandarma “Çocuklarınızı bir daha göremeyeceksiniz”, “çocuklarınızın başına kötü şeyler gelecek” gibi ifadeler kullanılıyor.

Hopa davası başladı
Hopa’da gözaltına alınanlar apar topar Erzurum’a götürülerek özel yetkili savcı karşısına çıkarıldı. Hopalılar ise sokakta

Hopa’daki gözaltılara ilişkin hukuki süreç, hukuk dışı uygulamalar ile ilerliyor. Bugün Hopa’da mahkemeye çıkması beklenen 31 kişi, sabah 05.00’da, avukatlarına haber dahi verilmeden Erzurum’a götürüldü. 31 kişi, Erzurum’da özel yetkili savcı karşısında sorgulanmaya başladı.

Hopa’da, gözaltına alınanların tutuklanması yönünde bir karar verecek hakim bulunmadığı, bu nedenle Erzurum’a götürüldüklerine dair bilgiler var.

Arkadaşlarının Hopa’da mahkemeye çıkarılmasını beklerken, Erzurum’a gönderildiği haberini alan pek çok kişi de Hopa Adliyesi önünde bir araya geldi. Yaklaşık 300 kişi “Metin Lokumcu ölümsüzdür – Hadi al bizi kurtar memleketi” pankartıyla buluştu. Sayıları gittikçe artan Hopalılar karşısında Hopa Emniyet Müdürü “Dağılın buradan. Gerekirse 10 bin polis yığarım” tehditleri savurdu. Ayrıca ilçede her sokak başında polis ekiplerinin ve panzerlerin beklediği belirtildi.

Hopalılar, mahkeme sona erene kadar her saat başında bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

5 Haziran

8 tutuklama
Gece saatlerinden itibaren tutuklama istemiyle mahkemeye çıkarılmay
a başlanan 22 kişiden 8’i tutuklandı. Tutuklanan Hopalılara ilişkin suçlama: “Kamu malına zarar vermek ve polise mukavemet.”

Sendika.Org’a konuşan Avukat Kazım Erkut Güzel, Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın mahkemeye yönelttiği “Terör örgütü” üyeliği suçlamalarının mahkeme tarafından kabul edilmediğini belirtti. Mahkeme tutuklama talebini değerlendirerek karar verdi, ancak Güzel’e göre savcılık şu anda yetkisiz durumda. Güzel şöyle konuştu: “Terör örgütü üyeliği nedeniyle kendini yetkili gören Özel Yetkili Savcılık, mahkeme tarafından bu suçlamanın kabul edilmemesi nedeniyle kendini yetkisiz görmeli ve dosyayı Hopa’ya göndermelidir. Bunu yapmayan savcılık, özel yetkisini cezalandırma haline getirmiştir.”

Bu arada İnsan Hakları Derneği (İHD), İnsan Hakları Vakfı (İHV), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve hukukçulardan oluşan bir ekip yarın (6 Haziran) Hopa’ya ulaşacak. Erzurum’da ve Hopa’da bulunan mağdurlarla görüşen ekip, görüşmelerin ardından olayla ilgili hazırlanan raporu açıklayacak.

Tutuklananların isimleri şöyle: Ali Aksu, İbrahim Aksu, Yunus Aksu, Şinasi Gümüşkaya, Şafak Ustabaş, Önder Öner, İdris Akbıyık, Görgü Denizpençe. İbrahim Aksu’nun kaburgasının kırık olduğu öğrenildi.

(Haberimiz ilk yayımlandığında Murat Cihan’ın adı da tutuklananlar arasında sayılmıştır. Ancak daha sonra Cihan’ın serbest bırakıldığı öğrenilmiştir. Düzeltir, özür dileriz.)

Serbest bırakılanlar arasında Kemalpaşa Merkez Mahallesi Muhtarı Şenol Çelik de bulunuyor.

Serbest bırakılan diğer Hopalılardan adları öğrenilebilenler şöyle: Yavuz Yenigün, İsrafil Vayiç, Hakan Tantoğlu, Emrah Civelek, Murat Cihan, Metin Yılmaz, Erdoğan Ustabaş, Tanju Aksu, Emine Altınkaya, Hüseyin Ustabaş.

Gözaltındaki diğer 9 kişinin ise yarın tutuklama istemiyle mahkemeye çıkarılacağı öğrenildi.

Serbest kalanlar Hopa’ya dönüyor
Erzurum’da yargılanan ve serbest kalan 12 kişi Hopa’ya geri döndü. Hopa çocuklarını sahiplenerek serbest bırakılanları büyük bir coşkuyla karşıladı

Hükümet konağı karşısındaki çay bahçesinde oturma eylemi yapan Hopa halkı burada mahkemenin seyriyle ilgili bir açıklama yaptı. Serbest bırakılanlar arasında bulunan Murat Cihan gözaltında kaldıkları süreci anlatırken gözaltında işkenceye maruz kaldıklarını belirtti. Cihan, polisin sürekli “terör örgütü üyeliğinden yargılanacaksınız” şeklindeki tacizlerine maruz kaldıklarını belirtti.

Erdoğan’ın Hopa’ya gelmesiyle “İmamın ordusunun” kendilerine saldırdığını belirten Cihan AKP’nin “ileri demokrasi”sinin Hopa’ya 31 Mayıs günü ölüm getirdiğini söyledi.

Cihan, su ve yaşam hakkı mücadelesine ara vermeden, korkmadan, yılmadan, kararlılıkla devam edeceklerini belirtti.

6 Haziran

14.15: İlk mahkeme süreci bitti. 12 kişi tutuklandı, 19 kişi serbest bırakıldı. Gözaltındaki Hopalıların tamamı hakim karşısına çıkarıldıktan sonra Halkevleri, ÖDP ve ESP üyesi 12 kişinin tutuklanmasına 19 kişinin serbest bırakılmasına karar verildi.

Tutuklananların isimleri şöyle: Ali Aksu, İbraim Aksu, Şafak Ustabaş, Şinasi Gümüşkaya, Önder Öner, İdris Akbıyık, Görgü Demirpençe, Yunus Aksu, Cengiz Akyüz, Şaban Kotil, Ender Yalçın, Erhan Köse.

Serbest bırakılanlar: Şenol Çelik (Kemalpaşa Merkez Mahallesi Muhtarı ve Halkevi yöneticisi), Yavuz Yenigün, İsrafil Vaiç, hakan Tantoğlu, Emrah Civelek, Murat Cihan, Metin Yılmaz, Erdoğan Ustabaş, Tanju Aksu, Emine Altınkaya, Hüseyin Ustabaş, Pınar Kaplan, Efraim Vaiç, Cemil Aksu, Şafak Kalkan, Erdal Türkmen, Gökhan Karabulut, Resul Köse, Engin Korkmaz.

11.00: Hala gözaltında tutulan 9 kişiden 5’i serbest bırakıldı. Diğer 4’ü de tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top