Ahmet Yıldız son yolculuğuna uğurlandı Reviewed by mustafa on . Halkevleri Onursal Genel Başkanı Ahmet Yıldız (88), dün (3 Eylül) İstanbul'da düzenlenen törenlerin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Yıldız için önce Selimiy Halkevleri Onursal Genel Başkanı Ahmet Yıldız (88), dün (3 Eylül) İstanbul'da düzenlenen törenlerin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Yıldız için önce Selimiy Rating:

Ahmet Yıldız son yolculuğuna uğurlandı

Halkevleri Onursal Genel Başkanı Ahmet Yıldız (88), dün (3 Eylül) İstanbul’da düzenlenen törenlerin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Yıldız için önce Selimiye Camii’nde bir dini tören ve müteakiben de bir askeri tören düzenlendi. Yıldız daha sonra, ailesi ve Halkevleri üyeleri tarafından düzenlenen bir yürüyüş ve törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Ahmet Yıldız için Selimiye Camii’nde düzenlenen törene ailesi, Halkevleri üyeleri ve mücadele arkadaşlarının yanısıra çok sayıda aydın ve siyasetçi de katıldı. Yaşar Kemal, Halkevleri eski GYK Başkanı ve Örgütlenme Sektereri Ali Cihat Işık, Halkevleri eski Genel Başkanı ve Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Abdullah Aydın, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Hasan Fehmi Güneş, Ahmet Güryüz Ketenci, Ziya Müezzinoğlu, Gürsel Tekin, Bahattin Yücel, Metalurji Mühendisleri Odası YK Başkanı Cemalettin Küçük, Trabzonlu çok sayıda vakıf ve dernek temsilcileri törenin katılımcıları arasındaydı.

Halkın Yıldız’ı kavgamızda yaşıyor
Dini ve askeri törenin ardından Yıldız’ın cenazesi, ailesi ve Halkevleri üyelerinin oluşturduğu yüzlerce kişilik bir kortej eşliğinde Karacaahmet Mezarlığı’na götürüldü. “Ahmet Yıldız Bağımsızlık, Demokrasi, Özgürlük Mücadelemizde Yaşıyor / Halkevleri” yazılı bir pankart taşıyan Halkevleri üyeleri “Yaşasın Eşitlik, Özgürlük, Demokrasi Mücadelemiz”, “Halkın Yıldız’ı kavgamızda yaşıyor”, “Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz” sloganlarını attı.

Yürüyüşün ardından defnedilen Yıldız’ın mezarına çiçekler kondu. Yıldız defnedildikten sonra Halkevleri eski GYK Başkanı Ali Cihat Işık ve Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol birer konuşma yaptı. Işık, “Tam bağımsızlık, aydınlık ve çağdaş Türkiye mücadelesinin yılmaz savaşçısı. Demokrasi ve devrim mücadelesinin korkusuz, diplomatik ve çelebi bir Karadenizli evladı, ağabeyimiz, arkadaşımız, Genel Başkanımız Sayın Ahmet Yıldız, senin ve tüm demokrasi şehitlerinin önünde saygıyla eğiliyoruz” sözleriyle başladığı konuşmasında, Yıldız’ın tüm yaşamı boyunca, 12 Eylül mahkemelerinde ve hapishanelerinde büyük baskılar karşısında yiğit ve inançlı bir duruş sergilediğine değindi.

Işık, “tarihe ışık olsun ve bilinsin diye ilk kez söylüyorum” diyerek, Yıldız’la ilgili bir anısını paylaştı: “Cunta mahkemelerinde yargılanırken 12 Eylül cuntasının başına cezaevinden bir mektup yazarak Halkevleri’nin tüm eylemlerinin kendi imzasıyla yapıldığını bildirerek iddia edilen tüm suçlamaları üstlendi ve idam dahil tüm cezaların kendisine verilmesini talep etti. Tek isteği Halkevleri’nin kapatılmaması idi.”

‘Herkesin birer Ahmet Yıldız olması gerekir’
Işık’ın ardından sözü Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol aldı. “Bu konuşmayı bütün Halkevciler adına yapmak istiyorum” diyerek sözlerine başlayan Birol, “Sayın Genel Başkanım askeri darbenin mahkemelerinde, cezaevlerinde özgürlük ve demokrasinin nasıl savunulması gerektiğini göstermiştir” dedi. Birol konuşmasını, “Bugün baskılara, adaletsizliğe, faşizme ve gericiliğe karşı herkesin birer Ahmet Yıldız olması gerekir. Unutmayacağız, mücadelemizde her an yaşayacak” sözleriyle bitirdi. Birol’un konuşmasının ardından, Yıldız’ın ailesinin taziyeleri kabul etmesiyle tören sona erdi.

O, devrimciliği seçenlerdendi
Ahmet Yıldız, 1921 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesinde doğdu. 27 Mayıs 1960 darbesinde Milli Birlik Komitesi’nde yer alan Ahmet Yıldız, 1980 yılına kadar Cumhuriyet Senatosu’nun daimi üyesi olarak görev yaptı. Ancak sonraki yaşantısı boyunca askeri kimliğinden sıyrılarak, ülkemiz demokrasi mücadelesinde etkin biçimde rol üstelendi, 12 Mart ve 12 Eylül’de askeri mahkemelerde devrimcileri ve devrimci, ilerici değerleri savundu. 1976’da yapılan Halkevleri Genel Kurulu’nda devrimci Halkevcilerin adayı olarak genel başkanlık görevine seçilen Ahmet Yıldız bu görevini 12 Eylül’e kadar sürdürmüş darbenin ardından ise tutuklanarak 354 gün hapishanede kalmıştı. Halkevlerinin 3. diriliş sürecinde 1988 yılında Kongresinde Halkevleri Genel Başkanlığı’na tekrar seçilmişti. Ahmet Yıldız 88 yaşında İstanbul’da vefat etti.

Sendika.Org

© CopyLEFT Sendika.Org'un tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
Scroll to top